Regulamin pracy zdalnej wzór - cz. 1 – zasady ogólne


Przepisy o pracy zdalnej podają co powinno się znaleźć w nowym regulaminie pracy zdalnej. O tym, co stanowi minimum pisałam tutaj: Regulamin pracy zdalnej – co w nim zawrzeć?

Niestety ustawodawca nie precyzuje, co rozumiemy pod pewnymi pojęciami. Jak ustalić zasady pokrywania kosztów, kontroli pracownika czy wykonywania pracy zdalnej? W kolejnych wpisach podam przykładowe zapisy regulaminu pracy zdalnej 2023.

Od czego zacząć? Od ustalenia celu regulaminu i podstawowych pojęć.

Celem Regulaminu jest określenie zasad pracy zdalnej, w ramach której Pracownicy są uprawnieni do wykonywania pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez Pracownika i każdorazowo uzgodnionym z Pracodawcą, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (dalej: praca zdalna).

Użyte w Regulaminie pojęcia oznaczają:
1. Pracodawca – [podajemy nazwę, siedzibę i dane rejestrowe];
2. Pracownik – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę;
3. Miejsce wykonywana pracy zdalnej – miejsce wskazane przez Pracownika, w tym adres zamieszkania Pracownika albo inne miejsce poza biurem Pracodawcy, które zostało uzgodnione przez Pracodawcę i Pracownika jako miejsce świadczenia pracy;
4. Środki bezpośredniego porozumiewania się na odległość – rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi (np. poprzez pocztę elektroniczną, telefon komórkowy, sieć Internet).


Anna Kałużna radca prawny

Sprawdź:

Nowe przepisy o pracy zdalnej, czyli co się tak naprawdę wydarzyło?

Praca zdalna – czym jest i gdzie może być wykonywana?