Regulamin pracy zdalnej wzór - cz. 6 – ryczałt dla pracy zdalnej


Przepisy o pracy zdalnej podają co powinno się znaleźć w nowym regulaminie pracy zdalnej. O tym, co stanowi minimum pisałam tutaj: Regulamin pracy zdalnej – co w nim zawrzeć?

W regulaminie lub porozumieniu określa się w szczególności:
3) zasady ustalania ryczałtu, o którym mowa w art. 6724 § 4;

Praca zdalna ryczałt

Przy ustalaniu ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych.

Pracodawca pokrywa koszty energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne do wykonywania pracy zdalnej w rzeczywistej wysokości. Praca zdalna 2023 nie wprowadza obowiązku pokrywania ww. kosztów w zakresie przekraczającym normę niezbędną do prawidłowego wykonywania pracy – dotyczy to m.in. szybkości połączenia, wielkości czy dostępności połączenia oraz czasu pracy. Pracodawca może podać co uznaje za normę zapewniającą prawidłowe wykonywanie pracy zdalnej w celu uniknięcia nieporozumień. W szczególności pracodawca nie musi zapewniać połączeń poza krajem, jeśli nie są konieczne do wykonywania pracy oraz pokrywać kosztów usług, z których pracownik korzysta poza miejscem i czasem pracy zdalnej.

Wzór zapisów o ryczałcie może wyglądać następująco:
1. Zwrot kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych następuje poprzez wypłatę miesięcznego ryczałtu. Ryczałt ustalany jest przy założeniu maksymalnie ………… dni wykonywania pracy zdalnej miesięcznie, a jego wysokość może być różna dla danej grupy pracowników.
2. Pracodawca co roku dokonuje ustalenia lub weryfikacji dotychczasowej wysokości ryczałtu, biorąc pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby Pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych.
3. Wysokość ryczałtu podawana jest w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

Wysokość ryczałtu wprowadzana jest zarządzeniem Pracodawcy na podstawie odpowiedniej kalkulacji. Zarządzenie o ryczałcie może wyglądać następująco:

Ustala się wysokość miesięcznego ryczałtu, którego wysokość odpowiada przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej na kwotę: ……. zł.


Anna Kałużna radca prawny


Sprawdź:

Regulamin pracy zdalnej wzór - cz. 5 –zwrot kosztów pracy zdalnej