Czy muszę wdrożyć własne Standardy Ochrony Małoletnich?


Czy muszę mieć własne Standardy? Wielokrotnie spotykam się z tym pytaniem

Kiedy animator/trener/opiekun jest zobowiązany samodzielnie wdrożyć Standardy, a kiedy wystarczy, że będzie stosował Standardy organizatora eventu/warsztatów/zajęć? A co jeżeli zlecamy wszystkie usługi dotyczące dzieci innym podmiotom, a my ich tylko koordynujemy?

Odpowiedź na te pytania nie jest oczywista, bo ustawa nie przewiduje definicji „organizatora”. Z przepisów wynika, że zobowiązany do posiadania Standardów jest organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.

Przykładowo, na podstawie dostępnych broszur pn. Informacja o zawodzie można ustalić, że:
  • Animator rekreacji i organizacji czasu wolnego (zawód 342311) - świadczy usługi polegające na planowaniu i organizowaniu różnych form spędzania czasu wolnego oraz aktywnego wypoczynku
  • Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów) (zawód 333201) odpowiedzialny jest za kompleksową realizację imprez rozrywkowych począwszy od pomysłu, kosztorysu, negocjowania kontraktów, aż do koordynowania, nadzorowania i rozliczania imprez; poszukuje artystów, konferansjerów, itp.

A zatem:

Jeżeli organizator eventu podzleca animację odrębnej jednostce, podwykonawcy, przedsiębiorcy, który działa też na rzecz innych podmiotów, to oboje są zobowiązani do posiadania Standardów. Każdy z nich co do zasady organizuje tę działalność - w swoim zakresie. Podzlecenie części usług podmiotowi profesjonalnemu nie zwalnia z obowiązku własnego. A przynajmniej ustawa tak tego nie ujmuje.

Jeżeli zatem świadczymy usługi na rzecz dzieci w sposób bezpośredni – umowa z rodzicem (urodziny), firmą (dzień dziecka) lub na rzecz wielu różnych podmiotów i placówek, to powinniśmy posiadać własne Standardy, a – jeżeli te placówki mają Standardy własne – stosować się do nich.

Jeżeli jednak świadczymy usługi np. dla jednego podmiotu, jako podwykonawca lub na bazie umowy o pracę, zlecenie, wolontariat, jako „stały element struktury” zleceniodawcy i nie podejmujemy się zleceń zewnętrznych typowo eventowych, to nie mamy obowiązku posiadania własnych Standardów. Mamy obowiązek stosowania się do Standardów placówki lub naszego zleceniodawcy.

Pamiętajmy, że każda sytuacja winna być oceniana indywidualnie. Kolejne miesiące zapewne przyniosą dalsze wytyczne lub interpretacje. Na ten moment zalecałabym przezorność. Istotne jest bowiem nie nasze subiektywne przekonanie, a ocena organów kontrolujących, w tym Policji.

ZAPRASZAMY DO SPRAWDZENIA TERMINÓW SZKOLEŃ Z TEMATYKI SOM

Anna Kałużna radca prawny


Sprawdź:

Kto musi wprowadzić Standardy Ochrony Małoletnich?

Standardy Ochrony Małoletnich – nowa obowiązkowa procedura od 15 sierpnia 2024 r.