Jak zakończyć pracę zdalną?


W przypadku podjęcia pracy zdalnej poprzez uzgodnienie w toku zatrudnienia każda ze stron umowy o pracę może wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Wniosek taki może zatem złożyć nie tylko pracownik, ale też pracodawca. Złożenie wniosku jest dla drugiej strony wiążące.

Termin przywrócenia do pracy

Strony ustalają termin przywrócenia poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy następuje w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku. Strony powinny zatem podjąć rozmowy, celem wypracowania terminu.

Pracodawca nie może wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy przez pracownika z grupy uprzywilejowanej, chyba że dalsze wykonywanie pracy zdalnej nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Złożenie wniosku o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej, nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę.

Odwołanie z pracy zdalnej

Zmiany w prawie pracy nie przewidują sytuacji incydentalnego odwołania z pracy zdalnej. W przypadku pracy zdalnej częściowej, strony mogą rozwiązać tę sytuację dostosowując odpowiednio grafik do potrzeb pracodawcy. W przypadku pracy stałej, pracodawca nie ma de facto instrumentów do zażądania stawienia się przez pracownika w biurze. Sytuacje takie należy jednak rozpatrywać indywidualnie przez pryzmat ogólnych obowiązków pracowniczych.

Anna Kałużna radca prawny


Sprawdź:

Praca zdalna – czym jest i gdzie może być wykonywana?

Praca zdalna - z czyjej inicjatywy może być wykonywana?

Praca zdalna – kontrola pracownika

Praca zdalna – równość w zatrudnieniu, ochrona i udogodnienia dla pracownika