Praca zdalna – dodatkowe obowiązki informacyjne

Zmiany w prawie pracy

Zgodnie z przepisem art. 29 § 3 Kp, pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, m.in. o: obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, czy wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu.

Praca zdalna nowe przepisy

W przypadku wykonywania pracy zdalnej na podstawie uzgodnienia dokonanego przy zawieraniu umowy o pracę, informacja, o której mowa w art. 29 § 3, obejmuje dodatkowo co najmniej:
1) określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy pracownika wykonującego pracę zdalną;
2) wskazanie osoby lub organu odpowiedzialnych za współpracę z pracownikiem wykonującym pracę zdalną oraz upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy zdalnej.

Pracodawca jest zatem obowiązany udzielić pracownikowi ww. informacji w terminie 7 dni od zawarcia umowy – na piśmie.

W przypadku wykonywania pracy zdalnej na podstawie uzgodnienia dokonanego w trakcie zatrudnienia oraz polecenia pracodawcy, pracodawca przekazuje pracownikowi ww. informacje w postaci papierowej lub elektronicznej, najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego wykonywania pracy zdalnej. Ustawa pozwala zatem na udzielenie informacji w formie elektronicznej, co wydaje się sporym ułatwieniem.

Anna Kałużna radca prawny


Sprawdź:

Jak wprowadzić Regulamin wykonywania pracy zdalnej i czy zawsze jest wymagany?

Praca zdalna – obowiązki pracodawcy związane z organizacją stanowiska pracy oraz zwrot kosztów dla pracownika

Praca zdalna a przepisy BHP