Umowa o pracę 2024 – co powinna zawierać po zmianach kodeksu pracy?


Zmiany w kodeksie pracy dotknęły także umów o pracę. Po 26 kwietnia 2023 r. należy dokładnie sprawdzić wzór umowy o pracę, jaki przedstawia się pracownikowi. Może on bowiem okazać się niepełny.

Zmiany w umowach o pracę

Umowa o pracę ma obecnie określać strony umowy, adres siedziby pracodawcy, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania, a także rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
1) rodzaj pracy;
2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy;
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
4) wymiar czasu pracy;
5) dzień rozpoczęcia pracy;
6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
a) czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
b) okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 22, a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 23;
7) w przypadku umowy o pracę na czas określony – czas jej trwania lub dzień jej zakończenia.

Największe zmiany dotyczą umów na okres próbny. Co się zmienia?

Po zmianach kodeksu pracy, strony mogą uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Nowe umowy o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:
1) 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2) 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Jak mogą brzmieć przykładowe zapisy w umowie na okres próbny?

1. Strony oświadczają, że po zakończeniu umowy na okres próbny mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony na czas ……… miesięcy/na czas nieokreślony*.
2. Strony mogą jednokrotnie wydłużyć okres obowiązywania umowy, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Wydłużenie okresu umowy będzie stwierdzone aneksem do umowy*.
3. Strony ustalają, że umowę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności*.

Należy podkreślić, że w przypadku zamiaru zawarcia kolejnej umowy na czas nieokreślony, strony nie są zobowiązane do wprowadzania zapisów z pkt.1. W takim wypadku strony nie są również zobowiązane do stosowania okresu 1 lub 2 miesięcy - strony same określają długość okresu zatrudnienia, jednak nie dłużej niż do 3 miesięcy.

Anna Kałużna radca prawny